ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ergenlikte depresyon belirtileri nelerdir?

Ergenlikte depresyon nasıl karşımıza çıkar? Ergenlerde depresyon nedenleri nelerdir? Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç cevapladı. Ergenlikte depresyon çokça karşılaştığımız bir problem olarak açıklayan Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç aileleri bu konuda uyardı.

17 Nisan 2018

Ergenler için depresyon ölçeği nedir? Depresyondaki ergene nasıl davranmalı? Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç aileleri bu konuda uyardı. 

Ergenlikte depresyon çokça karşılaştığımız bir problem aile içi sorunların yaygın olması sonrasında kendisine dair olumlu izlenimlerinin olmayışı kişinin tam zaten o görünüm değişebiliyor, sivilceler oluşabiliyor kol bir yanda uzuyor boy bir anda atıyor yada hemen uzamalar olmuyor sınıftakiler çok uzamışken boyu kendisi kısa kalmışsa kişi kötü hissedebiliyor, bu sefer ne oluyor öz benlik saygısında düşüşlerin olduğu bir dönem yada arkadaş ilişkilerinde çatışmalar varsa bu sefer ne oluyor depresyona yol açabiliyor bu tarz sıkıntıların birleşmesi peki burda nerde kocaman bir soru işareti koymamız gerekiyor çocuğumda depresyon olabilir mi yada ergenlik dönemindesiniz bende depresyon mu var acaba yada arkadaşımda mı bu gözüküyor dediğinizde bir soru işareti koymanızı gerektiren durum on beş günden uzun süre bu belirtiler devam etti tamam o zaman bir uzman desteği almak gerekebilir bununla ilgili ne yapmak gerekiyor?

Ergenlikte burda sosyal ilişkilerin olumlu gitmesi çok önemli yada aile ilişkilerinin iç içe olması çok önemli ne kadar çok sosyal destek sağlanırsa uykuya kaçışlar oluyorsa kişi kendisini kapatıyorsa yada baktınız ki fazlasıyla kendisine dair olumsuz bir izlenimi var içe dönük yaşıyor uyku problemleri yaşıyor yada yemekte iştah azalımı oldu yada bir anda iştahı arttı gibi yemedede sıkıntılar yaşadıysa ve kendisine dair sürekli olumsuz şeyler söylüyorsa o zaman ergenlikte depresyon görünüyor olabilir. Ve bunu kocaman bir soru işareti koyrak.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler