ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ergenlik döneminde öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Ergenlerde öfke sebepleri nelerdir? Ergenlerde öfke kontrolü tedavisi hakkında Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç bilgiler verdi.

17 Nisan 2018

Öfke patlaması nasıl önlenir? Öfke kontrolü nasıl tedavi edilir? sorularına Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç şu şekilde cevap verdi. 

Ergenlik döneminde öfke kontrol problemi çokça rastladığımız bir durum özellikle danışanlarında başvurması, öfkemi kontrol edemiyorum ani bir anda patlama yaşıyorum yada işte bir anda saldırasım geliyor, işte şiddet uygulayasım geliyor gibi orda kontrolle ilgili sıkıntılar yaşanıldığına çokça rastlanıyor aslında burda ne oluyor tam hormonların dengeye girmeye başladığı dönemde orda kendini frenlemekte sıkıntı yaşayabiliyor kişi yani tutup o sırada tepki vermezsem dürtsel bir şekilde davranmazsam tam o anda o meseleyi tamam herşey son bulacak gibi izlenimler oluşuyor olabilir.

Anca öfke kontrol problemi mutlaka destek gerektiren bir durum bunu söyleyebiliriz. Çünkü neden kişinin öfkesini kontrol edemediği bir durum vardır evdede çünkü öfkesini bağırarak sesini yükselterek yada şiddet uygulayarak yansıtan aile bireylerine rastlamış olabilir yada arkadaş çevresi bu şekildedir ikinci kuşak aileden bunu görmüştür gibi örnekler olabilir ve kişi bunu baş etmek ister aslında çözmek ister ama tek başına yapamaz. Onun için öfke kontrolü ile ilgili burda gevşeme egzersizleri öğrenilebilir psiko terapi içersinde nasıl kontrol edeceği hangi durumlarda öfkelendiği ne gibi durumlarda kişinin kendisini haksız hissettiği tüm bunlar çalışılarak ilerleme kaydedilebilir.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler