ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ergenlik döneminde görülen psikolojik rahatsızlıklar nelerdir?

En tehlikeli psikolojik hastalıklar nelerdir? Ergenliğin psikolojik sorunları nelerdir? Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç cevapladı

17 Nisan 2018

Ergenlerde görülen davranış bozuklukları nelerdir? Psikoloji bozukluğu nasıl anlaşılır? Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç cevapladı

Ergenlik döneminde ani hormon gelişimleri olduğu için ve bir anda büyümeler oluyor bir anda hormon değişimleri oluyor orada artık cinsiyet kavramları oturuyor yani kadın ve erkek olma durumları bununla birlikte bir çok gelen bir çok  psikolojik problem karşımıza çıkabiliyor burda en çok yoğun olarak gördüğüm danışanlarımdan da depresyon görülebiliyor ergenlikte bir taraftan yeme bozukluklarıylada karşılaşılabiliyor özellikle de yeme bozukluklarında ergenlerde anoreksiya yada ergenlerde bulimia görülebiliyor.Yani enoreksiya dediğimiz mümkün olduğunca kısıtlı kalori alarak beslenme yada bulimia dediğimiz çok fazla bir anda binlerce kalori alıp sonrasında kusma davranışı göstermek kendisini rahatlatmak adına ve bundanda tabi ki fizyolojik belirtiler görerek rahatsızlıklarla karşılaşılması anlamına geliyor.

Bir diğer gözüken problemde ergenlerde karşı gelme problemi burada davranış olarak kendisine iyi geleceğini bildiği bir şeye bile karşı çıkabiliyor aslında. Yada saldırganlık ve öfke kontrol problemide ergenlerde çokça rastladığımız sorunlardan bir tanesi. Ergenlik döneminde intihara teşebbüs fazlasıyla artıyor istatistiklerdede bu ortaya çıkmış vaziyette neden intihara girişim oluyor tam böyle artık kişiliğin oturması kendini keşfetme dönemleri varoluşsal sorgulamalar olduğu içinde bu sefer hayat anlamsız gibi bir boşluğa düşme olabiliyor burda ailenin ve sosyal çevrenin müdahalesi çok önemli.

Bir diğer gözüken şeyde ergenlik döneminde Obsesif Kompulsif (OKB) Bozukluk dediğimiz aslında halk dilinde takıntılar olarak karşımıza çıkan durumlar. Burada ne oluyor tekrarlayan davranışlar oluyor yani bir obsesyon var bir düşünce var rahatsız eden birşey ve kompulsiyon var tekrarlayan davranış dediğimiz şey. Ya tutupta bir yere elim deydi aman mikrop kapacam diye sürekli hijyen odaklı ilerleyen onu gidermek için tekrarlayan davranışlar yada yine işte dini şeyler olabilir tutup sürekli tevbe etmeye ilerleten durumlar olabilir. Sırf aman günah işleyeceğim gibi düşünceler ile birlikte yada başka aman başıma birşey gelecek gibi kaygıyla farklı davranışları yapmak işte üç kere kapıyı kitleme dört kere sola çevirmek falan gibi böyle sayılarla ilgili tekrarlayan şeyler olabilir.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler