ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ergenlerde mevsimlere göre ruhsal değişiklikler nelerdir?

Ruhsal değişim nedir? Ergenliğe geçişte meydana gelen bedensel ve ruhsal değişimler nelerdir? Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç ailelere şu tavsiyelerde bulundu.

16 Nisan 2018

Ergenlerin duygusal değişimi nasıl olur? Ergenliğin ruhsal sorunları çözümleri nelerdir? sorusunu Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç'a sorduk. Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç şu şekilde açıklamalarda bulundu. 

Ergenlerde mevsimlere göre ruhsal değişiklikler olduğu görülüyor. Kışın mesala güneş ışığı daha azalıyor d vitamini alımıda azalıyor hatta işte saatlerin değiştirilmemesi ile daha karanlıkta uyanmakla birlikte ne oluyor bu sefer daha çok kendini depresif hissetmesi birşey yapmak istememesi yataktan çıkmayışı gibi durumlar mevsim değişikliklerine göre farklılaşabiliyor. Tamda hormon dengesinin oturmaya başladığı dönemlerde bunlar görülebiliyor.

Yada yazın güneşin artmaya başladığında cıvıl cıvıl olması daha şevkli olması ikili ilişkilerin daha çok arttığı dönemler mesela ergenlik döneminde bunları görebilirsiniz. Buda çokça rastladığımız bir durum. Baktınız ki mevsime göre değişimler oluyor işte kışın daha modu düşük oluyor çocuğunuzun yada çevrenizdekilerin yada yazın daha enerjik oluyor tam terside olabilir bu arada yani yazı sevmeyip duygu durumu aşağıda depresif modlar yaşayarak ilerleyebilir yada kışın dahada enerjiktir bahar ayları içinde bu geçerli mevsimlerde böyle duygusal değişikler görüyorsanız eğer buradada ek bir takviye destek gerekebilir. Dışardan belki bir vitamin desteği gerekebilir yada bunla ilgili meseleler  varsa yine psikoterapi desteği almakta fayda var.

Mevsim değişiklikleri tüm canlılar da olduğu gibi insan üzerinde de fiziksel ve ruhsal değişimler yaratıyor aslında… İlkbahar ile doğanın uyanışını gözleriz. Çiçekler açar, ağaçlar yeşerir, kışın görmekte güçlük çekilen hayvanlar ortaya çıkar. Hayata bir canlılık ve bir neşe gelir. Günler uzar ve geceler kısalır. Güneş ışığıyla birlikte her şey adeta yeniden canlanır ve doğar. Işık her canlı üzerinde etkilidir. Işık görmeyen bir bitki solar. Aynı şekilde ışık yardımıyla salgılanan hormonlar insanın daha aktif ve canlı olmasını sağlar.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler