ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Emzirme döneminde ilaç kullanımında nelere dikkat etmeliyiz?

Emzirme dönemi, anne ile bebeğin sadece gıda besin paylaşımı değil aynı zamanda ruhsal ve tensel paylaşımlarının yoğun olduğu bir dönemdir. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları...

07 Nisan 2018

Emziren bir annenin en fazla merak ettiği sorulardan biri bu dönem de ihtiyaç halinde ilaç kullanıp kullanamayacağıdır. Bebek anne sütü vasıtasıyla annenin vücudundaki tüm maddelere ortak olur.Emziren bir anne herhangi bir ilacı kullanmaya karar vermeden mutlaka hekimine danışmalıdır. Zira alınan ilaç süt yoluyla bebeğe taşınmaktadır. İlaç kullanımı zaruri ise bu kez iş eczacıya düşmektedir Annenin emzirme sıklığı artı kullanılacak etken maddenin yarılanma ömrü yani vücutta kalış süresi göz önünde tutularak ilacın alım zamanlarına karar verilmeli. Veyahut annenin emzirme zamanı gibi etkenler göz önünde tutularak süreç planlanmalı.

Ufak bir uyarı daha yapmak istiyorum:

Bazı kullanılan ilaçlar örneğin hormon ilaçları veya uyku ilaçları annenin süt miktarında azalmaya sebep verebilir. Bu durum da göz önünde tutulmalıdır.Örneğin günde tek doz alınan ilaçlar bebeğin uyku saatleri göz önünde tutularak anne tarafından alınabilir.Gebelikte reçeteli olsun reçetesiz olsun her türlü ilaç kullanımda dikkatli olunmalı doktor ve eczacınıza danışmalısınız.

Kaynak: cevapla.tv

Benzer Haberler