Denizli'de 60 yaşındaki abla kardeşine böbreğini verdi

DENİZLİ'de yaşayan Fatma Korkmaz (60), kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulan kardeşi Mihriban Korkmaz'a (56), diyaliz sürecini yaşatmak istemediği için böbreğini verdi.

Denizli'de 60 yaşındaki abla kardeşine böbreğini verdi

DENİZLİ'de yaşayan Fatma Korkmaz (60), kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulan kardeşi Mihriban Korkmaz'a (56), diyaliz sürecini yaşatmadan bir böbreğini verdi. Yapılan nakil sonrası Mihriban Korkmaz, ablasının böbreğiyle sağlığına kavuştu.


Emekli İngilizce öğretmeni Mihriban Korkmaz, bir süre önce vücudunda şişlik ve kusma şikayetleri üzerine Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne (PAÜ) başvurdu. Yapılan kontrolde Mihriban Korkmaz'a kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bir süre tedavi gören, ancak hastalığı geçmeyen Mihriban Korkmaz'ın böbrek nakli olmasına karar verildi. Diyalize girmesi gereken Mihriban Korkmaz'ın yardımına, ablası Fatma Korkmaz yetişti.


PAÜ Hastanesi Organ Nakli Bölümü'nde yapılan testlerde, abla- kardeşin dokularının uyduğu belirlendi. Uzun yıllar Denizli Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü yaptıktan sonra emekli olan Fatma Korkmaz, kardeşi sıkıntılı diyaliz sürecini yaşamaması için ona böbreğini vermeye karar verdi. Organ Nakli Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özban tarafından yapılan ameliyatla, Fatma Korkmaz'dan alınan böbrek, kardeşi Mihriban Korkmaz'a nakledildi. Nakil sonrası Mihriban Korkmaz, sağlığına kavuştu.


Fatma Korkmaz, kardeşinin gözünün önünde erimesine gönlünün razı olamayacağını belirterek, "Kardeşim için canımı bile veririm. O benim her şeyim. Nakil olması gerektiğini duyunca hiç çekinmeden böbreğimi verdim" dedi.
Mihriban Korkmaz ise ablasının kendisine yeni bir hayat hediye ettiğini dile getirerek, "Kronik böbrek yetmezliği ortaya çıkınca diyalize girmem gerekti. Ancak ablam yardımıma yetişti. Onun böbreğiyle tekrar sağlığıma kavuştum" diye konuştu.


Nakil operasyonu gerçekleştiren PAÜ Organ Nakli Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özban da, "Diyalize girmeden nakil olmak çok önemli. Abla, kardeşi için gönüllü oldu. Böbreğini naklettik. Şu anda sağlığı çok iyi" dedi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Erzurum'da sokak ortasında kalbinden bıçaklandı Erzurum'da sokak ortasında kalbinden bıçaklandı
Antalya’da anneden arkadaşlarının kalemini izinsiz alan kızına korkunç ceza Antalya’da anneden arkadaşlarının kalemini izinsiz alan kızına korkunç ceza
Manavgat şelalesinde su seviyesi yükseldi Manavgat şelalesinde su seviyesi yükseldi
Susurluk'ta iftar sonrası balık tutmaya gittiği çayda boğuldu Susurluk'ta iftar sonrası balık tutmaya gittiği çayda boğuldu
69 yıldır vatan hasreti çeken Raşel Kazes Türkiye yolunda 69 yıldır vatan hasreti çeken Raşel Kazes Türkiye yolunda
Ordu'da çilek sezonunun ilk hasadı yapıldı Ordu'da çilek sezonunun ilk hasadı yapıldı
SON HABERLER
"Olay büyük" mü? Sahiden mi? "Olay büyük" mü? Sahiden mi?
Adana'da cenazeler karıştı Adana'da cenazeler karıştı
Her Türk asker doğar Her Türk asker doğar
Antalya’da taksi ile otomobil çarpıştığı kazada 2'si turist 4 kişi yaralandı Antalya’da taksi ile otomobil çarpıştığı kazada 2'si turist 4 kişi yaralandı
Pendik’de otomobil kamyonete çarptı: 2 yaralı Pendik’de otomobil kamyonete çarptı: 2 yaralı
Serbest piyasada döviz fiyatları Serbest piyasada döviz fiyatları
İzmir'de FETÖ operasyonunda 6 şüpheli gözaltına alındı İzmir'de FETÖ operasyonunda 6 şüpheli gözaltına alındı
İnsan vazgeçen bir canlıdır İnsan vazgeçen bir canlıdır