ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Demir eksikliği olanlar nasıl beslenmeli?

Demir eksikliği olan insanlar beslenmelerine dikkat etmelilerdir. Her iki kadından bir tanesi Demir eksikliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Demir eksikliğinden kurtulmanın yollarını Cevapla.tv Uzmanlarından Diyetisyen Neslihan Aktepe açıklıyor. Demir eksikliği nelere sebep olur? Demir eksikliği nasıl geçer? İşte tüm sorularınızın cevapları bu sayfada

30 Mart 2018

Demir eksikliği Tükiye'de her iki kadından birinde gözükür. Demir insan için çok önemli bir mineraldir. Gelişme çağındaki çocukların vücut ve beyin gelişimleri için önemlidir. Demir eksikliğinin belirtilerinden bazıları şöyledir.

Demir eksikliği belirtisi nelerdir?

Yorgunluk ve enerji azlığı, Konsantrasyon bozukluğu, Sinirlilik, Bağışıklık sisteminde zayıflık, Çarpıntı ve Nefes darlığı gibi rahatsızlıklar gözüküyorsa Demir Eksikliği olabilirsiniz. İlk önce yapmanız gereken hemen uzman bir hekime danışmaktır. 

Demir eksikliği anemisi'nde beslenme çok önemli bir rol almaktadır. Demir eksikliği ilaçları kullanmadan önce yemeklere özen göstermek en etkili yöntemlerden biridir. 

Demir eksikliğinden kurtulmak için sizlere Cevapla.tv Uzmanlarından Diyetisyen Neslihan Aktepe'nin tavsiyelerinden bahsedeceğiz. 

Sabah yumurta yerken yanına domatez yeşil biber kullanabilirsiniz.

Pekmez yerken yanına küçük portakal kullanabilirsiniz.

Kuru baklagil veya et tüketirken yanında içinde brokoli bulunan salata tüketirseniz demir eksikliğinden çok rahat şekilde kurtulabilirsiniz. 

Demir eksikliği nelere sebep olur?

Demir eksikliği ilerki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenmeyle gerekli demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden hamile kadınlarında beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Kaynak: Cevapla.tv

Benzer Haberler