ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çocukların ayakkabı numarası nasıl hesaplanır?

Ayak ölçüsü nasıl alınır? Çocuklara ayakkabı alınırken en önemli husus sağ ve sol ayakların teker teker denenmesi ve iki ayağına da ayakkabıların giydirilmesidir çünkü çocuklarda ayaklar arasında küçük yaşlarda farklar olabilir. Cevapla Tv Uzmanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi çocukların ayak gelişimi hakkında bilgilendirdi.

11 Nisan 2018

Ayakkabı seçimi özellikle çocukluk döneminde çok önemlidir. Rahat ve konforlu ayakkabı seçmenin yanında önemli hususlardan bir taneside ayağına uygun boyutta ayakkabı seçmektir. Küçük veya büyük ayakkabı seçimi çocuğunuzun ileriki dönemlerde kalıtsal rahatsızlıklara sebebiyetler verebilir bu konuda yapılması gerekenleri Cevapla Tv Uzmanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi açıkladı. 

Ayakkabı numarasının tercihi yapılırken önemli olan nokta, çocuğun ayakkabı numarasının modelden modele değişebileceğidir. Unutulmaması gereken nokta sabit olan değerin sadece santimetre olduğudur. Bugün bir çok ayakkabı içerisinde numara yanında santimetre yazılmasının sebebi budur.

A ayakkabı modelinde otuz dokuz giyen bir cocuk B ayakkabı modelinde rahatlıkla kırk numara giyebilir. Ancak santimetre hiç bir zaman değişmeyecektir. Özellikle büyüme dönemi çocuklarında zaman zaman sağ ve sol tekler arasında farklılıklar olabilmektedir. Bu endişelenecek bir durum değildir. Ayak genellikle bir birini yakalamaktadır. Çocuklarda o yüzden ayakkabı alınırken her iki ayağında ayrı ayrı ayakkabı tarafından denetilmesi çok önemlidir. Çocuklarda santimetre olarak ayak numarasının ölçülüp bilinmesi ve her iki ayakkabı alınırken değerlendirilmesi doğru ayakkabının ve doğru şekildeki modeldeki ayakkabının alınması için ana koşuldur.

Bebeğinizin ayakkabı numarasını,bebeğinizi ayak uzunluğuna göre hesaplayabilirsiniz. 

AYAK ÖLÇÜM TABLOSU

11 cm ise, ayak numarası 17 – 18,
14 cm ise, ayak numarası 21 – 22,
16 cm ise, ayak numarası 25 – 26,
18 cm ise, ayak numarası 28 – 29
19 cm ise, ayak numarası 30 – 31’dir.

KaynakCevapla Tv

Benzer Haberler