ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çocuklarda düz taban nedir? Bebeklerde düz taban nasıl anlaşılır?

Genetik bir rahatsızlık olarak kabul edilen düz taban ilerleyen yaşlarda başka rahatsızlıklarla beraber kendini göstermektedir. Çocuklarda düz taban neden olur? Düz tabanın tedavisi var mıdır? gibi soruları Cevapla Tv Uzmanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi'a sorduk.

11 Nisan 2018

Düz tabanlık iki şekilde değerlendirilir. Birincisi doğuştan düz taban diğeri sonradan olan ve çeşitli hastalıklar ile birlikte olan düz tabanlık. Erişkinlik döneminde karşılaşılan düz tabanlığin en büyük nedenlerinden birisi aşırı kilo ve/veya aşırı uygunsuz ayakkabı kullanımıdır diyen Cevapla Tv Uzmanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi şu şekilde açıkladı

Düz taban nedir?

Düz taban ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir.

Çocuklarda düz taban neden olur?

Çocuklarda izlenilen düz tabanlık genellikle ailevi geçişli yada genetik geçişli olarak kabul ettiğimiz bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlıkta aile yapısı itibari ile kavisi destekleyen bir kısım yerince çalışmaması söz konusudur. Burada önemli olan nokta bahsettiğimiz rahatsızlığın esnek düz tabanlık olarak adladırılmasıdır. Burda tipik olarak çocuğun havadayken ayağının kavisi mevcut olup yere bastığında ayağının kavisi kaybolmaktadır.

Bu rahatsızlık kendi kendini sınırlayan zamanla ve yaşla cocuğun kas gurubu geliştikçe toparlayan bir rahatsızlıktır anca Rijit yada sert düz tabanlık olarak adlandırdığımız bir düz tabanlık çeşidi vardır ki burda ailevi yada genetik bozukluktan dolayı kişilerde ayak kemik yapısını ilgilendiren ve kasın tamamı ile işlevsizliği ortaya çıktığı bir tablo orta mevcuttur.
Bu tabloda havadada yerede çocukta bir kavis izlenmemektedir.Ve genellikle tedavisi cerrahi olmaktadır. İkisinin arasıdaki farkın değerlendirilmesi amacıyla ortopedik ortopedik muayene yapılması önerilmektedir.

Düz taban çocuklar nasıl ayakkabı giymeli? sorusunun cevabını kaynak kısmında bulunan link tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

KaynakCevapla Tv

Benzer Haberler