ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çikolata kisti olanlar hamile kalabilir mi?

çikolata kisti neden olur? çikolata kisti tedavisi var mıdır? Cevapla Tv Uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bektaş Yıldırım cevapladı

16 Nisan 2018

çikolata kisti nasıl erir? çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur? çikolata kisti nedir belirtileri nelerdir? çikolata kisti bitkisel tedavi var mıdır? Sorusuna Cevapla Tv Uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bektaş Yıldırım 'Çikolata kistinin maalesef tıbbi bir tedavisi yoktur' dedi ve şöyle devam etti; 

Çikolata kisti nedir?
Endometrium dokularının yumurtalıklara konumlanması ve gerçekleşen kanamanın yumurtalıklarda toplanarak neden oldukları kistler çikolata kistleridir. Kistik yapının içinde toplanan sıvının renginin koyu kahverengi olması ve görünümünün çikolatayı andırması nedeni ile bu isim ile anılmaktadır.

Genellikle sağ ya da sol yumurtalığın herhangi birinde, çok nadir olarak da her ikisinde de görülebilir. Kistler yapıları nedeni ile kötü huylu ve kansere yol açan kistler arasında değildir. Daha çok 4-6 cm çaplarında görülen bu kistler, 15 cm boyutlarına kadar gelebilmektedir.

Çikolata kisti olanlar hamile kalabilir mi?
Çikolata kistinin maalesef tıbbi bir tedavisi yoktur, mutlaka cerrahi tedavi etmek lazım cerrahi de iki türlü yapılabilir. Kapalı ameliyatla olabilir ve açık ameliyatla olabilir, şahsa göre doktora göre değişen ameliyat şeklidir bunlar ama mutlaka ameliyat edilmesi lazım.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler