ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde ilaç kullanımı nasıl olmalı?

Böbrek ve karaciğer birbirine destek olan birbirini koruyup, gözeten ve ilaçların metabolizmasında ve atılmasında önemli göreve sahip organlardır. Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı.

07 Nisan 2018

Vücuda giren tüm maddeler kan yoluyla taşınıp, kullanıldıktan sonra karaciğer tarafından atılıma uygun hale getirilip böbrekler vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırılır. Bu ilaç metabolizmasında çok önemli yere sahip bu iki organın fonksiyonlarındaki bir yetmezlik ilacın emilimini ve dağılımını bozacak vücutta ilaç birikecek belki de toksik etki baş gösterecektir.

Bu durumda uzun süreli ve çoklu ilaç kullanımında ve yaşa bağlı hastalıklarda mutlaka böbrek ve karaciğer fonksiyonları düzenli kontrol edilmeli olası bir fonksiyon kaybında ilaç doz ayarları bu değerler göz önünde tutularak hastaya reçete edilmelidir.Ya da hiç verilmemelidir burada karar hekimindir.Özellikle kalp ilaçları, psikiyatrik ilaçlar, epilepsi ilaçları,kan sulandırıcılar, antibıyotikler mutlaka bu tip hastalarda ya da risk gruplarında doz ayarlanması yapılması gereken ilaçlardandır.

Benzer Haberler