ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Batık tırnak problemleri nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması genelde ayak başparmağında görülen, tırnağın yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı ya da iltihapsız olabilen kronik yaradır. Batık tırnak problemleri nasıl tedavi edilir? Cevapla Tv Uzmanı Medikal Ayak Sağlığı ve Bakımı Uzmanı Fulya Sarı açıkladı.

12 Nisan 2018

Doktor olmayan kişilerce bilinçsizce yapılan bu uygulamalar, tırnak probleminin tam olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açmaktadır. Cevapla Tv Uzmanı Medikal Ayak Sağlığı ve Bakımı Uzmanı Fulya Sarı yapılması gerekenleri anlattı. 

En sık rastlanan ayak sorunlarından biri olan tırnak batması; parmakta kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayetlerine sebep olabiliyor. Tırnak batması ileri derecede olan hastalarda ise ayakkabı giymekte zorlanma, çorapların sık sık kirlenmesi, iltihap ve apse gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Tırnak batmasına tekrarlayan travma hatalı yapılan pedikür dar ayakkabılar sistemik hastalıklar, diyabet, dolaşım bozukluğu, ayak iskeleti anormallikleri ergenlikte ve hamilelikte hormonel değişimler tırnak hastalıkları neden olur.

Podolojide tırnak batmalarında 2. Evreye kadar ortoniksi adı verilen tırnak teli ve bandı uygulamaları yapılmaktadır. Ortoniksi yönteminin prensibi tırnagın batan kısmının yumuşak doku ile teması engellenerek doğal uzama sürecinde korumaya almak.

Yapılan uygulama sonunuda şikayetin oluşturdu ağrı ortadan kalkar ve günlük yaşamı olumsuz etkilemez rahatlıkla ayakkabı giyilebilir. Çocuk yetişgin yaşlı her hastaya rahatlıkla uygulanabilir.

Benzer Haberler