ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ayak bileği burkulması nedir? Nasıl tedavi edilir?

Ayak burkulmasında ilk yardım çok önemli bir konudur. İlk müdahale kilit önem taşımaktadır. Hasta mümkün olduğunca yere basmamalıdır. Ayak bileği burkulmasında PRİCE protokolü tedavinin ilk aşamalarında uygulanmalıdır. Cevapla Tv Uzmanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi Ayak bileği burkulmasında yapılacak önlemleri Cevapla Tv kameralarına anlattı.

11 Nisan 2018

Ayak burkulması nedir? Ayak burkulmasında yapılması gerekenler nelerdir? Burkulma nedir ilk yardım nasıl yapılır? sorularını Cevapla Tv Uzmanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi Ayak'a sorduk. Yapılacak ilk müdahalenin son derece önemli olduğunu belirten Op. Dr. Selim Muğrabi Ayak bu konuda şunları söyledi;

Ayak bileği burkulmalarında tüm dünyada PRİCE protokolü yada koruma protokolü olarak adlandırılan bir protokol kullanılmaktadır.Bu protokolde hastalar ilk üç gün boyunca ayaklarını yukarıya kaldırmaları buz uygulamaları mümkünse ayakların üzerine yük vermemeleri ve kesin istirahatte kalmaları önerilmektedir.Bu dönemin en önemli espirisi burkulması sonrası meydana gelecek olan kanamanın azaltılmasıdır.


Yapılacak yukarı kaldırma eylemi ve buz burada kilit önem taşımaktadır. Buzun yoğunluğu günde yaklaşık yedi sekiz defa yirmişer dakikalık periyotlar halinde olmalıdır.
Hasta mümkün olduğunca zorunlu ihtiyaçları dışında yere basmamalı ve bu ihtiyaçları giderirkende bir koltuk değneğinden faydalanarak ayağa inen yükü azaltmalıdır.
Bu dönem yaklaşık üç dört gün sürmektedir, üç dört gün sonra şişliğin engellenmesi başarıldığında hasta normal aktivitesine geri dönmektedir.

Benzer Haberler