ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır?

Hemen hemen her bayanın yaşamlarındaki önemli bir tarihle bu özel periyot zamanı çakışmıştır. Örneğin; tatile çıkacaksınız veya düğününüz var ve tam da o tarihe periyot döneminiz denk gelmektedir. "Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır?" sorusunu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı.

07 Nisan 2018

Burada önemli nokta regli tarihinizin olası başlama tarihinden 3 - 4 gün öncesinde ilaca başlanması gerektiğidir.ilaca zamanında başlamaz iseniz gecikme sağlanmayabilir.İlacı günde 3 doz halinde 8 saat ara ile ilaç vücuda alınır.ilacın kullanım süresi kişinin erteleme süresine bağlıdır. Yani kişiden kişiye değişir. İlaç sonrası ilk kanama ilacı bıraktıktan 3-4 gün sonrası görülür.

İlaç sonrası ilk periyotta kanama miktarında değişkenlik olabilir bu durum 2. Periyotta düzene girer. Bu grup ilaçları karaciğer bozukluğu olan bayanlar ile daha önce emboli geçirmiş bayanlara önermiyoruz.bu grup ilaç düzenli ve sıklıkla kullanılacak ilaçlar kategorisinde değildir.ama acil durumda kullanılabilinir. Bu grup ilaçlar kalıcı hormonal bir probleme ve kısırlığa yol açmaz ama yine de vücudun doğal düzenini bozmamak tabiki en iyisidir.

Benzer Haberler