Latif Şimşek: Kılıçdaroğlu ya da İmamoğlu güçlü bir lider olabilir mi?

Tv100 Gazetesi Yazarı Latif Şimşek, "Kılıçdaroğlu ya da İmamoğlu güçlü bir lider olabilir mi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. İlgili köşe yazısını gazeteoku.com üzerinden okuyabilir ve dinleyebilirsiniz.

İşte Latif Şimşek'in yazısı:

Atatürk güçlü bir liderdi.

Kurtuluş mücadelesini kazanıp, milletin gönlünde taht kurdu.

Zaman zaman en yakınındakilerin ihanetine uğradı. Ama arkasındaki güçlü halk desteği sayesinde ülkeyi yönetebildi ve egemen güçlere boyun eğmedi. 1936’da Mason locaları başta olmak üzere tüm yabancı locaları kapattı. Gerekçesi, masonların Türkiye’yi yönetmeye kalkışmalarıydı.

Atatürk, şüpheli bir ölümle hayata veda etti. Tedavi sürecinde, yanlış ilaçların verildiği hep konuşuldu. Mesela, bir insana verilmesi gereken maksimum kinin miktarının binlerce katı Atatürk’e verilmişti.

İsmet İnönü, Atatürk sonrası 12 yıl ülkeyi tek başına yönetti.

Bana göre, Türkiye tarihinde acılarla ve yokluklarla dolu bir 12 yıl.

1950’de yüzde 55 çoğunlukla iktidara gelen Adnan Menderes de on yıl boyunca güçlü halk desteğiyle, güçlü bir lider oldu. En büyük şanssızlığı, İnönü döneminde, ABD’nin yörüngesine giren Türkiye’yi yönetmeye talip olmasıydı. Amerikancı politikaları sürdürmek zorunda kaldı. Ne zaman ki ABD’ye, “Önce Türkiye” demeye başladı, o zaman gözden çıkarıldı. Rusya ile yakınlaşmaya başladı. ABD’nin vermediği sanayileşme kredisini Rusya vermeye hazırdı. Haziran ayında Kruschev ile Menderes Moskova’da buluşacaktı. 27 Mayıs’ta darbe oldu, Menderes ve üç arkadaşı idam edildi. Oysa Menderes seçim kararı almıştı ve bunu kamuoyuna açıklayacaktı. Menderes’i sandıkta yenemeyeceklerini anlayanlar, O’nu darağacında yendi.

...

YAZININ TAMAMINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

ÇOK OKUNAN HABERLER
Ersin Çelik: ‘Saadet’lilerin çıkmazı: Erdoğan mı Altılı Masa mı? Ersin Çelik: ‘Saadet’lilerin çıkmazı: Erdoğan mı Altılı Masa mı?
Hacı Yakışıklı: Kaftancıoğlu’ndan Akşener’e derin ve ağır rest! Hacı Yakışıklı: Kaftancıoğlu’ndan Akşener’e derin ve ağır rest!
Mahmut Övür: Altılı Masa’nın yeni bahanesi Mahmut Övür: Altılı Masa’nın yeni bahanesi
Abdulkadir Selvi: Anketlerde iki lider yükselişte Abdulkadir Selvi: Anketlerde iki lider yükselişte
Engin Ardıç: Gemi arslanları Engin Ardıç: Gemi arslanları
İsmet Özçelik: AK Parti’nin hem stratejik hem taktik hatası! İsmet Özçelik: AK Parti’nin hem stratejik hem taktik hatası!
SON HABERLER
Ersan Şen'i de Erdoğan mı görevlendirdi? Ersan Şen'i de Erdoğan mı görevlendirdi?
"Ey Aday! Geldiysen 6 kez masaya vur" 27 Ocak 2023 Cuma günü gazeteler hangi manşetlerle çıktı? "Ey Aday! Geldiysen 6 kez masaya vur" 27 Ocak 2023 Cuma günü gazeteler hangi manşetlerle çıktı?
Kılıçdaroğlu kazanırsa, Kılıçdaroğlu kaybederse Kılıçdaroğlu kazanırsa, Kılıçdaroğlu kaybederse
Yeni Akit’e teşekkür! Yeni Akit’e teşekkür!
Kadınlığı sömüren AKP’li Kadınlığı sömüren AKP’li
İlgimi çeken ve çekmeyen İlgimi çeken ve çekmeyen
Kılıçdaroğlu: Adaylıkta sıkıntı olmayacak Kılıçdaroğlu: Adaylıkta sıkıntı olmayacak
Hayrola Paçacı, niye istifa ettin ki? Hayrola Paçacı, niye istifa ettin ki?