Havelsan, Boeing'ten sonra similatörde Airbus A320'ye yöneldi

Türkiye'nin önemli savunma sanayi şirketlerinden Havelsan, Türk Hava Yolları'na teslim ettiği ve Avrupa havacılık otoritesi EASA'dan onay alan Boeing 737-800 simülatöründen sonra, Airbus A320 serisi için de çalışmalara başladı.

Havelsan, Boeing'ten sonra similatörde Airbus A320'ye yöneldi

Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden Havelsan, sivil pazarda da büyümek üzere düğmeye bastı.
Havelsan, Türk Hava Yolları'na teslim ettiği ve Avrupa havacılık otoritesi EASA'dan onay alan Boeing 737-800 simülatöründen sonra, Airbus A320 serisi için de çalışmalara başladı.
Airbus A320 serisinin yeni modelleri "NEO" ve "CEO" serileri için simülatör yapmak üzere THY ile görüşmelere başlayan Havelsan, iki seri için de simülatör yapacak.
Uçak üreticileri, her yıl üretilen belirli sayıda uçak için simülatör üretim izni veriyor. Faaliyet gösteren şirket sayısının 5-6 dolayında olduğu pazarda, yılda ortalama 100 adet simülatör satılıyor ve pazarın toplam büyüklüğü de 1 milyar doları buluyor.
Havelsan bu pazardan pay alabilmek için ciddi çalışmalar yapıyor. Boeing 737 başta olmak üzere yolcu uçağı tiplerindeki simülatör çalışmaları konusunda yurtdışındaki havayollarına, eğitim merkezlerine teklif veriyor.
Sivil sektör Havelsan için yeni. Ancak askeri pazardan gelen deneyim bu piyasaya yansıtılıyor. Havelsan, su altından, askeri uçak-helikopter simülatörlerine, hava trafik kontrol merkezinden, yolcu uçaklarına kadar, toplam 100’den fazla simülatör tasarım ve üretimini tamamladı.

ÇOK OKUNAN HABERLER
AK Parti’de olanlar partinin geleceği açısından çok hayra alamet değil AK Parti’de olanlar partinin geleceği açısından çok hayra alamet değil
SON HABERLER
Siyasette yeni dönem Siyasette yeni dönem
Yeni partiler Yeni partiler
Bu FETÖ’cü nasıl çıkar? Bu FETÖ’cü nasıl çıkar?
Zaza Partisi geliyor Zaza Partisi geliyor
AK Parti’de olanlar partinin geleceği açısından çok hayra alamet değil AK Parti’de olanlar partinin geleceği açısından çok hayra alamet değil
Tarif Tarif
Arınç'a vuracaksınız bakanın bu sözleri ne Arınç'a vuracaksınız bakanın bu sözleri ne
Bakan Hanım... Ne yapıyorsunuz? Bakan Hanım... Ne yapıyorsunuz?