Ambalaj sektörü 6 ayda ekonomiye 539 milyon dolar katkı sağladı

Türkiye ambalaj sektörü, 2018 yılı 6 aylık ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 8, değerde ise yüzde 17 arttı. İlk ayda 6 ayda ithalat, bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7 ve değer olarak yüzde 13 yükseldi.

Ambalaj sektörü 6 ayda ekonomiye 539 milyon dolar katkı sağladı

Türkiye ambalaj sektörü, büyümesine hız kesmeden devam ediyor. Sektör, yılın ilk yarısında 539 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi.
Türkiye ambalaj sektörü, 2018 yılı 6 aylık ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 8, değerde ise yüzde 17 arttı. İlk ayda 6 ayda ithalat, bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7 ve değer olarak yüzde 13 yükseldi. Sektör, 2018 yılının ilk 6 ayında 539 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek, cari açığa pozitif katkıda bulunmaya devam etti. Toplam ambalaj ihracatında ise ilk 5 ülke değer bazında, Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve İsrail oldu. Ambalaj türüne göre toplam ihracat rakamlarına bakıldığında ise plastik ambalajlar yüzde 65’lik payla birinci sırada, yüzde 24 ile kağıt/karton ambalajlar ikinci sırada yer aldı.
Sektörün ilk 6 aydaki başarısını değerlendiren Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, "Ülkemizin ihracatı 2018 yılında da aylık ortalama yüzde 12’lik bir büyüme göstermektedir. Ülkemizdeki mevcut ekonomik şartları dikkate aldığımızda, her geçen gün daha çok ihracat yapmamız gerektiğini gözlemliyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz ambalajların en az yarısını ihraç edebilmek hedefiyle hareket etmeliyiz" dedi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
Bereketsiz büyüme Bereketsiz büyüme
Al kalemi eline ver notunu kendine Al kalemi eline ver notunu kendine
Ekonomi alanında da felsefesizlik bilimi engelledi Ekonomi alanında da felsefesizlik bilimi engelledi
Polis şiddeti Polis şiddeti
Trump şimdi o süreci yaşıyor… Trump şimdi o süreci yaşıyor…
Atalarımız “tuz kokmuş” sözünü işte bu durumlar için söylemiş Atalarımız “tuz kokmuş” sözünü işte bu durumlar için söylemiş
Ecdadın suskun ezanları Ecdadın suskun ezanları
Farkında mısınız? İki haftadır gündemi yeni partiler oluşturuyor Farkında mısınız? İki haftadır gündemi yeni partiler oluşturuyor