ÇOK OKUNAN YAZARLAR

6 kooperatif İSO'nun ilk 500 sanayi kuruluşu arasına girdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan kooperatifleri açıklarken İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı ilk 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan kooperatiflerin de isimleri belli oldu.

6 kooperatif İSO'nun ilk 500 sanayi kuruluşu arasına girdi
06 Haziran 2018

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan kooperatifleri açıkladı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan kooperatifleri açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kooperatifler ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sağlayan kuruluşlardır. Ülkemizde de köklü tarihiyle oldukça önemli bir yere sahip olan kooperatifçilik, bugün 7 milyondan fazla insanımızın gönüllü olarak katıldığı bir ekonomik girişim modeli olmayı başarmıştır. Kooperatiflerin Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alabilmeleri ayrı bir önem taşımaktadır. Bakanlığımız görev alanı içerisindeki kooperatif türlerinden biri olan Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, üreticilerin güçlerini birleştirerek bir araya geldiği, ürün arz zincirinde birbirlerini desteklediği ve bu sayede rekabet ve pazarlık gücü kazandığı kuruluşlardır. Bu kooperatifler, üreticiyi üretim ve pazarlama sürecinde yalnız bırakmazken üretimin devamlılığını sağlamak konusunda da üretici için güven teşkil eder. Bugün ülkemizde faal 13 tarım satış kooperatifleri birliği ve 306 tarım satış kooperatifi, Türkiye’nin 51 ilinde 325 bin civarında üretici ortağına hizmet götürerek önemli bir görev üstlenmiş bulunmaktadır” denildi.
İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı ilk 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan kooperatifler şöyle:
“Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakyabirlik) 2017 yılında 113. sırada, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik) iştiraki Konya Şeker 43. sırada, Kayseri Şeker 99. sırada ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği iştiraki Gübretaş 226. sırada, Tarım Kredi Yem Sanayi ise 153. sırada yer alıyor.”

Benzer Haberler