ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Makedonya'da isim krizi; Başbakan kabul etti, Cumhurbaşkanı reddetti

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov Makedonya ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşma üzerine Makedonya’nın isminin "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören ve Makedonya Meclisi’nde onaylanan anlaşmaya imza atmayacağını açıkladı.

Makedonya'da isim krizi; Başbakan kabul etti, Cumhurbaşkanı reddetti
26 Haziran 2018

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Makedonya’nın isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesine ilişkin anlaşmayı imzalamayacağını açıkladı.
Makedonya ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşma sonrası yaşanan kriz devam ediyor. Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, anlaşmaya imza atmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’un Makedonya’nın isminin "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören ve Makedonya Meclisi’nde onaylanan anlaşmaya imza atmayacağı belirtildi. Ivanov, “Makedon ulusal kimliğini, Makedon dilini ve Makedon birliktelik modelini tehlikeye atacak fikir veya önerileri kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı. Ayrıca İvanov, anlaşmanın Makedonya’yı Yunanistan’a bağlı bir konuma getireceğinin sözlerine ekledi.
Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya Parlamentosu (FYROM), geçtiğimiz haftalarda Balkan ülkesinin adıyla ilgili uzun yıllardır süren bir anlaşmazlığı sona erdirmek için komşu Yunanistan ile bir anlaşma imzalamıştı. Makedonya milletvekilleri, ülkenin adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesi amacıyla Yunanistan ile yapılan anlaşmayı onaylamıştı. Milletvekilleri ülkenin adının değiştirilmesini oylarken ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE ise oturumu boykot etmişti.

Benzer Haberler