ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Irak'ta hükumetin kurulmasını bekliyor

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk kez bugün Erbil’deki ofisinde düzenlediği basın toplantısında konuşan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, yeni hükümeti kurmak için müzakerelerin yakın zamanda başlayacağını belirterek Kürt partilerin birleşmesi çağrısında bulundu.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Irak'ta hükumetin kurulmasını bekliyor
16 Mayıs 2018

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak’ta kurulacak yeni hükümette Kürtlerin ciddi görüşmelerde bulunacağını söyledi.
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk kez bugün Erbil’deki ofisinde düzenlediği basın toplantısında konuşan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, yeni hükümeti kurmak için müzakerelerin yakın zamanda başlayacağını belirterek, Kürt siyasi partilerin kendi içinde birliğini sağlayarak Bağdat’a güçlü bir şekilde gitmesi gerektiğini söyledi. Anayasa ve gerçek ortaklığın uygulanmaması halinde başarısız deneyimin tekrarlanacağı uyarısında bulunan Barzani, “Kürtlerin Bağdat’taki sorunu makam değildir. Kürtler 12 yıldır anayasal haklarının tanınmasını bekliyor” dedi.
Barzani, DEAŞ’ın ortaya çıkmasına yol açan ve Kürtlerin ayrılmak için referandum kararına neden olan Irak hükümetinin eski zihniyetinin devam etmesinin yeni sorunlara yol açacağını söyledi.

Benzer Haberler