ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kütahyalı gurbetçi çift, Almanya'da en zor olanı başardı

Kütahya’nın Gediz ilçesi Yunuslar köyünden 25 yıl önce Almanya’ya giden Ramazan ve Fadime Akdaş çifti, yaptıkları çalışmalarla perde sektöründe örnek gösterilen bir marka haline geldi. Almanya’nın ilk Türk perdecisi olan Akdaş çiftinin en büyük hayali ise, aile şirketi haline gelen işletmeyi torunlarına miras bırakmak.

Kütahyalı gurbetçi çift, Almanya'da en zor olanı başardı
11 Mayıs 2018

Kütahya’nın Gediz ilçesi Yunuslar köyünden 25 yıl önce Almanya’ya giden Ramazan ve Fadime Akdaş çifti, hobi olarak başladıkları perde sektöründe örnek gösterilen bir marka haline geldi.
25 yılını dolduran ve Almanya’nın ilk Türk perdecisi olan Akdaş çiftinin en büyük hayali ise, aile şirketi haline gelen işletmeyi torunlarına miras bırakmak. 25 yıllık çalışmaları sonucu kendilerine ait bina alıp işyerlerini buraya taşıyan Aktaş çifti bu günlerde işveren olmanın grurunu yaşıyorlar.
Fadime Akdaş, yaptığı açıklamada, ’’Gönül verdiğim perdecilik işine bir uğraşı olarak başladım. İşe başladığımda çevremden, ”Millet her yıl perde mi değiştiriyor, yürümez bu iş” diye olumsuz sözler işittim. Yılmadan yoluna devam ettim. Eşimle el ele vererek çalıştım. İşe başladığımızda iş yeri açma ruhsatı almayı bile bilmiyorduk. Herkes bize, ‘Türkler dönercilik yapar, perdecilik de nereden çıktı’ diyordu. 7 yıl pazarlarda ve evlerde işimizi sürdürdük. 1997’de ilk mağazamızı açtık. İlk mağazamızı açarken, bir yıllık peşin kira ödememize rağmen, bize dükkan kiralanmadığını asla unutamam. Almanaya’da işyerinizin Türk adı olunca, piyasadan silinme riski taşıyor. Bütün bu zorluklara göğüs gerdik’’ dedi.
Tamamen kendi tasarımlarından oluşan kataloğa, ilk torunları Dila’nın adını veren Fadime Akdaş, ”Sektörde kendi markamızla bulunmak ayrı bir onur. Şu anda 10 çalışanımızla hizmetimizi sürdürüyoruz. Tasarım, dikim ve montaj hizmetlerini, müşterimizin ayağına getiriyoruz. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için gecemizi gündüzümüze kattık. İşletmemizi torunlarımıza miras bırakmak istiyoruz. ” diye konuştu. (YD-EFE)

Benzer Haberler