Kosova’da yaşayan Müslümanların Ramazan coşkusu

Kosova’nın dört bir yanında olduğu gibi başkent Priştine’de de Ramazan ayına kucak açılmasıyla ilk teravih namazı kılındı. İlk teravih namazı için Kosavalılar camilere akın etti.

Kosova’da yaşayan Müslümanların Ramazan coşkusu

Kosova’nın dört bir yanında olduğu gibi başkent Priştine’de de Ramazan ayına kucak açılmasıyla ilk teravih namazı kılındı. İlk teravih namazı için Kosovalılar camilere akın etti. Priştine’deki camilerde yanan kandiller ise Priştine’ye bir başka renk kattı.

İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazında Kosova’da camiler doldu taştı. Priştine’de Osmanlıdan kalan ve bir kaç yıl önce TİKA tarafından restorasyonu gerçekleştirilen başta Fatih Sultan Mehmet Camisi olmak üzere tüm ibadethanelerde teravih namazı huşu içinde eda edildi.
Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş, ilk teravih namazı için dakikalar öncesinden camilere akın etti.


Kosova’daki merkezi teravih namazının kılınmasından önce cemaate hitaben bir konuşma yapan Priştine İslam Birliği Başkanı Bahri Sejdiu Mübarek Ramazan ayının önemi ve değerinden bahsetti.


Priştine Baş İmamı Sejdiu, Ramazanla ilgili verdiği vaazda, camilerde ibadet etmenin önemine değinerek, cemaatin camileri doldurmaları gerektiğini, cemaatin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğine işaret etti. Sejdiu, Ramazan ayında yardımlaşma ve dayanışmanın zirveye ulaşan bir ay olduğunu da hatırlattı.


Ramazan’ın sadece oruç tutmak değil manevi değerlerin en üst düzeye çıkması açısından da Ramazan ayının önem arz ettiğini kaydeden Sejdiu, Ramazan ayının en önemli özelliklerinden birinin de ay içerisinde gizlenmiş olan Kadir Gecesi olduğunu sözlerine ekledi.


Vaazın ardından ezanın okunmasıyla her yaştan çok sayıda kişi saf tutarak, teravih namazını kıldı.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Bitlis’te odun toplamaya giden 8 kişilik gruba ateş açıldı; 1 ölü Bitlis’te odun toplamaya giden 8 kişilik gruba ateş açıldı; 1 ölü
Osmaniye'de doğal gaz ve elektrikte enerji tasarrufu sağlayan cihaz yaptılar Osmaniye'de doğal gaz ve elektrikte enerji tasarrufu sağlayan cihaz yaptılar
TÜBİTAK'a personel alınacak TÜBİTAK'a personel alınacak
Kiraz'a şehit ateşi düştü Kiraz'a şehit ateşi düştü
Elazığ'da 690 öğrenciden "Atatürk İmzası" Elazığ'da 690 öğrenciden "Atatürk İmzası"
Muş'ta yoğun yağışlar nedeniyle çiftçiler mahsullerini bir ay geç ekti Muş'ta yoğun yağışlar nedeniyle çiftçiler mahsullerini bir ay geç ekti
SON HABERLER
Bayramda Suriye’de savaşa ara mı verilecek? Bayramda Suriye’de savaşa ara mı verilecek?
Kiraz'a şehit ateşi düştü Kiraz'a şehit ateşi düştü
Antalya'da bir kişi caminin kapalı olmasına sinirlenerek camiyi yakmaya çalıştı Antalya'da bir kişi caminin kapalı olmasına sinirlenerek camiyi yakmaya çalıştı
Kayseri’de kontrolden çıkan ambulans takla attı: 2 yaralı Kayseri’de kontrolden çıkan ambulans takla attı: 2 yaralı
19 Mayıs ve Türk’ün kudreti 19 Mayıs ve Türk’ün kudreti
Kayseri'de kereste deposunda yangın Kayseri'de kereste deposunda yangın
Hayal kurmak psikolojik bir rahatsızlık Hayal kurmak psikolojik bir rahatsızlık
Her şey neden çok güzel olmadı? Her şey neden çok güzel olmadı?