Hilal Kaplan Trump'ı zorlayacak tek adayı yazdı

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, ABD'de yaklaşan seçimlerde başkan Donald Trump'ı zorlayacak tek demokrat ismi yazdı.

Hilal Kaplan Trump'ı zorlayacak tek adayı yazdı

Sabah yazarı Hilal Kaplan bugünkü yazısında ABD başkanlık seçimini köşesine taşıdı. Daha önceki seçimlerde herkesin Hillary Clinton'ın kazanmasına kesin gözüyle baktığını belirten fakat büyük bir sürprizle Trump'ın kazandığını Hilal Kaplan, bu seçimde Sanders isminin öne çıktığını belirtti. 

İşte Hilal Kaplan'ın o yazısı:

Şubat 2016'da yayınlanan, "Trump fenomeni, Amerika'yı sallıyor" başlıklı yazımla dalga geçenler olmuştu. Zira Trump'ın abartıldığını söyleyen, "budala ergen" halleriyle Amerika'yı ikna edemeyeceğini ve Hillary Clinton karşısında hiç şansı olmadığını iddia eden "Amerika uzmanlarımız" vardı. Yazıdan iki ay sonra Trump, Cumhuriyetçilerin resmî adayı olmuş ve dokuz ay sonra da ABD Başkanı seçilmişti.

Bugün de size Türkiye'de pek konuşulmayan bir Demokrat Parti adayından, Bernie Sanders'tan bahsetmek istiyorum. Sanders, 2016'da Hillary Clinton'ı, Demokrat Parti içindeki aday yarışında zorlayan tek isimdi. Kimilerine göre, partinin yerleşik yapısı Hillary'yi seçtirmek için müdahalede bulunduğundan Bernie seçilememişti. Ki parti yapısına bakıldığında aslında bu haklı bir tezdi ama "superdelegate" meselesini burada anlatmaya hem gerek hem de yer yok. Nasıl ki Trump, Cumhuriyetçilerin içinden gelmemişti, Sanders da aslında hiçbir zaman tipik bir Demokrat Partili olmadı. Vietnam Savaşı karşıtı gösterilerde yer almış, Birinci Körfez Savaşı aleyhine oy vermiş, Irak'ın işgaline karşı muhalefet eden hareketin liderlerinden biri olmuş, kendisine "demokrat sosyalist" diyen bir isim.

Yazının devamı için tıklayın

ÇOK OKUNAN HABERLER
Mahmut Övür: CHP'de Ali Mahir yalnız değil! Mahmut Övür: CHP'de Ali Mahir yalnız değil!
Taha Akyol: Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu? Taha Akyol: Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu?
Mehmet Tezkan: Fabrikayı kaptınız da nerede bizim yerli ve milli tanklarımız! Mehmet Tezkan: Fabrikayı kaptınız da nerede bizim yerli ve milli tanklarımız!
Nuh Albayrak: Bu tecavüzcü AK Parti yöneticisi olsaydı! Nuh Albayrak: Bu tecavüzcü AK Parti yöneticisi olsaydı!
Abdulkadir Selvi: Reformlar şekilleniyor ama asıl iş uygulamada Abdulkadir Selvi: Reformlar şekilleniyor ama asıl iş uygulamada
Burhanettin Duran: CHP'nin "haram" söylemi Burhanettin Duran: CHP'nin "haram" söylemi
SON HABERLER
Bir Amerikalının gözünden Türkiye’de iyi giden tek şey Bir Amerikalının gözünden Türkiye’de iyi giden tek şey
Katar keşke Volkswagen'i getirseydi Katar keşke Volkswagen'i getirseydi
Ülkesine kara çalmak kimseyi şerefli yapmaz Ülkesine kara çalmak kimseyi şerefli yapmaz
Terör örgütlerine satılmış CHP! Terör örgütlerine satılmış CHP!
CHP içindeki taciz iddialarında Canan Kaftancıoğlu suçlu mu? CHP içindeki taciz iddialarında Canan Kaftancıoğlu suçlu mu?
Konu ilginç ama... Konu ilginç ama...
Avrupa Birliği bize neler edecek? Avrupa Birliği bize neler edecek?
Trump’a yargı yolu mu? Trump’a yargı yolu mu?