ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gazze’de binlerce hasta ilaç yokluğu yüzünden risk altında

Filistin Sağlık Bakanlığı ilk yardım genel müdürü Mahir Şami 2007'den beri kuşatma altındaki Gazze'de temel ilaçların azaldığını, 143 sağlık merkezinin 100’ünde ilk yardım ilaçlarının bulunmadığını, gelecek üç ay içinde 16 sağlık merkezindeki ilaçların da biteceğini söyledi.

Gazze’de binlerce hasta ilaç yokluğu yüzünden risk altında
25 Eylül 2018

Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze’de ilaç stoklarının gittikçe azalması sebebiyle binlerce kronik hastanın hayatının risk altında olduğunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı ilk yardım genel müdürü Mahir Şami temel ilaçların azaldığını, 143 sağlık merkezinin 100’ünde ilk yardım ilaçlarının bulunmadığını, gelecek üç ay içinde 16 sağlık merkezindeki ilaçların da biteceğini söyledi. Şami, hastaların hükumetten ve sağlık merkezlerinden mahalli piyasadan ilaç temin etmesinin çok zor olduğunu söyledi. Şami, buna ilaveten çocukların tedavi sütlerinde de ciddi kıtlık bulunduğunu belirterek, durumun kaygı verici olduğunu, krizin çözülmemesi halinde komplikasyonların beklendiğini söyledi.
2007 yılından beri kuşatma altında tutulan Gazze’den hastaların tedavi için yurt dışına gitmesine de izin verilmediği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kadri, İsrail’in hastaların yüzde 60’ının yurt dışına gidişini engellediğini belirtti.
Bakanlık Sözcüsü Eşref Kadri, yakıt yokluğunun hastaneler ve sağlık merkezlerinde sağlık hizmetlerini kötü yönde etkilediğini, bunun bütün sağlık sistemini tehlikeye soktuğunu söyledi. Eşref Kadri, “Dördüncü Cenevre Konvansiyona ve uluslararası hukuka göre hastaların tedavi için yurt dışına gitme hakları bulunuyor. Ancak İsrail hastaların yüzde 60’ının tedavi için yurt dışına çıkışlarını engelliyor” dedi.
Yakıt sıkıntısı sebebiyle Gazze’de konutlara günde yalnızca 4 saat elektrik verildiği kaydedildi.

Benzer Haberler