ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Binlerce göçmen Cezayir'in Sahra Çölü'nde ölüme terkedildi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), son bir yılda Afrika’nın çeşitli yerlerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıkan aralarında çocuk, yaşlı ve kadınların da bulunduğu 10 bin dolayında kişinin 50 dereceye yakın çöl sıcağının altında ölüme terk edildiğini açıkladı.

Binlerce göçmen Cezayir'in Sahra Çölü'nde ölüme terkedildi
30 Haziran 2018

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Afrika’nın çeşitli yerlerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıkan binlerce göçmenin Cezayir hükümetinin blokesi sebebi ile Sahara Çölü’nde ölüme terk edildiğini iddia etti.
IOM, son bir yılda Afrika’nın çeşitli yerlerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıkan en az 10 bin kişinin Cezayir polisi tarafından çöllerde aç susuz şekilde yaşamaya zorlandığını iddia etti. IOM’un verilerine göre aralarında çocuk, yaşlı ve kadınların da bulunduğu göçmen gruplar 50 dereceye yakın çöl sıcağının altında ölüme terk ediliyor. Ülkelerinde meydana gelen terör olayları ve ekonomik sıkıntılar sebebi ile yola çıkan binlerce göçmen, çölde salgın hastalıklar, susuzluk ve açlıkla mücadele ediyor. Cenevre Sözleşmesi’ne göre siyasi sığınma hakkı elde etmeleri gerekirken Cezayir hükümetinin tutumu nedeniyle Cezayir jandarmasının göçmenleri Uluslararası Göç Örgütü’nün Nijer’deki IOM merkezine geri gönderdiği belirtiliyor.

Benzer Haberler