ÇOK OKUNAN YAZARLAR

AB'den, terör saldırılarına karşı askeri operasyon için 10 milyar euro

Terör saldırıları, çatışmalar ve istikrarsızlıklardan kurtulmak isteyen Avrupa Birliği kesenin ağzını açıyor. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Avrupa Birliği tarafından barışın sağlanması için yapılacak askeri operasyonlara 10 milyar euro’luk bir fonun oluşturulmasını talep etti.

AB'den, terör saldırılarına karşı askeri operasyon için 10 milyar euro
14 Haziran 2018

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Avrupa Birliği tarafından barışın sağlanması için yapılacak askeri operasyonlara 10 milyar euro’luk bir fonun oluşturulmasını talep etti.
Terör saldırıları, çatışmalar ve istikrarsızlıklardan kurtulmak isteyen Avrupa Birliği kesenin ağzını açıyor. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Birliği tarafından barışın sağlanması üzere tatbik edilecek askeri operasyonlara 10 milyar euro’luk bir fonun oluşturulmasını talep etti. Mogherini fon oluşturma sebebinin terörist saldırıları, Avrupa sınırları etrafındaki savaşları istikrarsızlıkları, Rusya ile gerginlikler ve ABD Başkanı Trump tarafından uygulanan politikanın öngörülemez oluşu olduğunu açıkladı. “Dünya zor zamanlardan geçiyor ve Avrupa Birliği’nin dünya sahnesinde önemli bir rol oynaması isteniyor” diyen Mogherini Avrupa’nın stratejik özerkliğini güçlendirmesinin önemini vurguladı.
Barış operasyonlarının gerçekleşmesi üzere üye devletlerin katkılarıyla 10,5 milyar euro değerinde “Avrupa Barış Tesisi” adı altında bir fon kurulmasını talep eden Mogherini, 2021 ile 2027 yılları arasında, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) kapsamında askeri misyonların ve operasyonların güçlendirilmesini hedefliyor.

Benzer Haberler