Botoks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1989 yılında nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen Botoks, kırışıkları hafifletmede de etkili olduğunun anlaşılması ile 2002 yılında FDA onayı almış, böylece anti-aging tedaviler arasına girmiştir.

Botoks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Botoks, endüstrinin en güvenli ve en etkili anti-aging uygulamalarından biri.  Peki, işlemi bu kadar özel kılan nedir? Söz Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’ta…

Dr. Mustafa Karataş, “Botoks enjeksiyonu FDA onayı almadan önce de yüzün üst bölgesindeki mimik çizgilerinin tedavisinde kullanılıyordu.  FDA onayı ile Avrupa’da zaten başarıyla uygulanan bir işlemin güvenliği de tescillenmiş oldu” diyor ve ekliyor: “ Botoks güvenli ve etkili bir işlem olduğu 400’den fazla bilimsel çalışma ve yayınla ispatlanmıştır.”

Botoksun bir toksinden üretilmiş olması onca yıl sonra bile hâlâ spekülasyonlara neden oluyor. Hatta botoks yaptırmaya çekinen kadınların en büyük endişeleri ‘yüzlerine zehir enjekte edilecek olması’. Dr. Mustafa Karataş bu endişenin yersiz olduğunu ve botoks enjeksiyonlarının toksik hiçbir etkisi olmadığını söylüyor. “Sonuçta formülün çıkış noktası bir toksin olsa da laboratuvar ortamında elde edilen son ürün bu toksinle herhangi bir benzerlik göstermiyor. Botoks, seneler içinde milyonlarca hasta üstünde uygulanmış, zamanın testinden geçmiş güvenli bir uygulamadır.”

Etki Mekanizması

Botoks, çizgi ve kırışıklıkların esas nedenini, yani esnediğinizde gözlerinizi kıstığınızda ya da kaşlarınızı çattığınızda istem dışı bir şekilde kasılan kasları hedef alıyor. Seneler boyunca tekrar eden bu kasılmalar ciltte çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur.  Kasları paralize ettiğinizde ya da kasılmalarını hafiflettiğinizde çizgi ve kırışıklıkların görünümü de hafifliyor.

Dr. Mustafa Karataş, bugün 20’li yaşlarının ortalarında botoks enjeksiyonu yaptırmaya başlamış 45 yaşlarında hastalarım var. Botoks yaptırmayan yaşıtlarıyla kıyaslandığında çok daha genç görünüyorlar.” Ancak bu uzun vadeli etki için enjeksiyonların 5-6 ayda bir tekrarlanması gerektiğini ekliyor.

“Düzenli olarak botoks yaptırmanın sağladığı en önemli avantajlardan biri, var olan çizgiler hafiflerken ileride oluşacak olanların da önlenmesi. Böylece mimik kaslarına bağlı olarak meydana gelecek olan elastin ve kolajen liflerindeki zarar önlenmiş oluyor.”

 

İşlem Hakkında

Doğru noktalara, doğru dozda enjeksiyon yapıldığında çizgileri, kırışıklıkları hafifletmek ve son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkün.

Dr. Mustafa Karataş’ın da altını çizdiği gibi: Başarılı bir işlemin sırrı bu konuda deneyimli, işinin ehli bir uzman tarafından uygulanmasında. “Böylece yüzde doğal olmayan bir görünüm meydana gelmez. Yani yine kendiniz -ama çok daha dinlenmiş, daha taze bir versiyonunuz- gibi görünürsünüz.”

İşlem sadece 5-10 dakika kadar sürüyor ve hiçbir yan etkisi olmadığı için hemen sonra işinize, sosyal hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. Enjeksiyonun etkileri işlemden yaklaşık 48 saat sonra ortaya çıkmaya başlıyor, nihai sonuç için ise bir hafta kadar geçmesi gerekiyor. Botoksun kalıcılığı 5 ay kadardır devam eder. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. 

Yeni Kullanım Alanları  

Karataş, zaman içinde enjeksiyonların etkili olduğu farklı alanların da keşfedildiğini söylüyor. “Bugün artık dudak çevresindeki ince çizgilerin, boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte, terleme problemini azaltmakta da en etkili tedavilerden biri botoks enjeksiyonlarıdır.”

Botoks tedavisinin etkili olduğu yeni bir alan daha var: Yağlı ciltler. “Botoksun sebum üretimini baskılayarak yağlı ciltlerin tedavisinde de kullanılabileceği görüldü. İşlemin bu konudaki etkinliği bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.”

Dr.Mustafa Karataş

Medikal Estetik Hekimi

https://www.drmustafakaratas.com
Facebook:@drmustafakaratas
Instagram:@drmustafakaratas
YouTube - Dr. Mustafa KARATAŞ

ÇOK OKUNAN HABERLER
HİLAL  KAPLAN : MÜFLİS MÜDÜR KONUŞUYOR! HİLAL KAPLAN : MÜFLİS MÜDÜR KONUŞUYOR!
HASAN BASRİ YALÇIN : AĞIR BEDEL! HASAN BASRİ YALÇIN : AĞIR BEDEL!
SELVİ : İYİ PARTİ'DE CHP'DEN 'AİLE BÜYÜĞÜ GİBİ HAREKET EDİLİYOR' RAHATSIZLIĞI! SELVİ : İYİ PARTİ'DE CHP'DEN 'AİLE BÜYÜĞÜ GİBİ HAREKET EDİLİYOR' RAHATSIZLIĞI!
SON HABERLER
CHP’nin ağabeylik rolü İYİ Parti’yi gerdi CHP’nin ağabeylik rolü İYİ Parti’yi gerdi
Babacan’ın ‘Pandora Kutusu’ Babacan’ın ‘Pandora Kutusu’
Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var? Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var?
Metin Gürcan’ın yabancılara dolarlı danışmanlığı! Metin Gürcan’ın yabancılara dolarlı danışmanlığı!
Kızımın ödevine yardım ederken gördüğüm Kızımın ödevine yardım ederken gördüğüm
Bütçe sonrasına dönük 3 beklenti Bütçe sonrasına dönük 3 beklenti
İran'ın yeni yönetimi Türkiye-Azerbaycan işbirliğini ve bölge için nasıl bir potansiyel taşıdığını iyi tahlil etmeli! İran'ın yeni yönetimi Türkiye-Azerbaycan işbirliğini ve bölge için nasıl bir potansiyel taşıdığını iyi tahlil etmeli!
Ağlama İsmail ağlama! Ağlama İsmail ağlama!