Vodafone, Ay yüzeyini 4G kapsamına alacak

2019 yılında Cape Canaveral'den fırlatılacak SpaceX Falcon roketi ile ay yüzeyinde ilk 4G şebekesi kurulacak. Vodafone Almanya ve Audi işbirliği ile gerçekleşecek "Ay Görevi" ile Ay'da ilk kez 4G şebekesi test edilecek.

Vodafone, Ay yüzeyini 4G kapsamına alacak

Gelecek yıl Berlin merkezli PTScientists tarafından gerçekleştirilecek “Ay Görevi”ni desteklemek üzere Ay yüzeyinde ilk 4G şebekesini kurmayı planlayan Vodafone, teknoloji ortağı olarak Nokia’yı seçti. PTScientists, özel sektör tarafından finanse edilen ilk Ay inişi olan “Ay Görevi”’ni Vodafone Almanya ve Audi işbirliği ile gerçekleştirecek. Ay Görevi, 2019 yılında Cape Canaveral’dan fırlatılacak bir SpaceX Falcon 9 roketi ile başlatılacak.
Vodafone’un şebeke uzmanlığı, iki keşif aracını Otonom İniş ve Navigasyon Modülü’ndeki (ALINA) baz istasyonuna bağlayacak olan Ay’daki ilk 4G şebekesini kurmakta kullanılacak. Nokia, Nokia Bell Laboratuvarları ile, bugüne kadar hayata geçirilen en hafif ve uzayda çalışabilecek bir Ultra Kompakt Şebeke’yi geliştirecek. Ultra Kompakt Şebeke’nin ağırlığı bir paket şeker ile aynı ağırlıkta, yani bir kilodan az olacak.
Keşif araçları, 4G şebekesi sayesinde; Aralık 1972’de son astronotlar Komutan Eugene Cernan ve Harrison Schmitt tarafından Taurus-Littrow vadisini keşfetmek üzere Ay yürüyüşünde kullanılan NASA Apollo 17 keşif aracı ile iletişim kurarak, bilimsel veri ve HD videoları aktarabilecek.  
Vodafone testleri, baz istasyonunun 1800 MHz frekansı bandını kullanarak 4G yayını yapabileceğini ve Ay yüzeyinden ilk HD video görüntülerinin geriye yollanabileceğini ortaya koyuyor. Yayın, Berlin’deki Görev Kontrol Merkezi’ndeki PTScientists sunucusu ile karşılıklı bağlantı kuran bir derin uzay bağlantısı yoluyla global bir izleyici kitlesine ulaştırılacak.
Gelecekteki görevler için iletişim altyapısının kurulmasında atılan ilk adım olma özelliğini taşıyan 4G şebekesinin, analog radyoya göre sağladığı yüksek enerji tasarrufu Ay Görevi açısından hayati önem taşıyor.
Projenin, mobil şebeke altyapısının geliştirilmesinde radikal bir yenilikçi yaklaşım sunduğunu vurgulayan Vodafone Almanya CEO’su Dr Hannes Ametsreiter, “Proje aynı zamanda, cesareti, öncü ruhu ve yaratıcılığı ile muazzam öneme sahip bir hedefe ulaşan, birçok yeteneği içinde barındıran bağımsız bir ekibe verilebilecek harika bir örnek” dedi.
PTScientists CEO ve Kurucusu Robert Böhme şunları söyledi: “Proje, güneş sisteminin sürdürülebilir keşfi için atılacak ilk hayati adım. Ay Görevi ile, Ay üzerinde adanmış iletişim şebekesinin ilk unsurlarını kurup test etmemiz gerekiyor. Bu LTE çözümün en iyi tarafı bol enerji tasarrufu yapması. Veri gönderirken ne kadar az enerji kullanırsak bize de bilim yapmak için o kadar çok enerji kalacak.”
Nokia Teknoloji Sorumlusu ve Bell Labs Başkanı Marcus Weldon ise “Vodafone tarafından teknoloji ortağı olarak seçilmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu önemli görev, diğer birçok şeyin yanında, gelecekteki veri ağları, işleme ve depolama için yeni uzaya uygun teknolojilerin geliştirilmesini destekliyor. Proje aynı zamanda akademi, sektör ve eğitim kurumlarının Ay araştırmaları yaparken gerek duydukları iletişim altyapısını geliştirmesine yardımcı olacak. Potansiyel olarak birçok paydaşın ve insanlığın geneli için çok çeşitli sonuçlara sahip bu projede Vodafone ve diğer ortaklar ile yakın bir çalışma içinde olmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.  

ÇOK OKUNAN HABERLER
Engin Ardıç: Bunların derdi iktidara gelmek değil! Engin Ardıç: Bunların derdi iktidara gelmek değil!
Nedim Şener: MOSSAD'ın hedefindeki Türkiye! Nedim Şener: MOSSAD'ın hedefindeki Türkiye!
Mehmet Ocaktan: Kim ezandan bayraktan rahatsız olur ki! Mehmet Ocaktan: Kim ezandan bayraktan rahatsız olur ki!
Kemal Öztürk: Ahbap Partisi kurulur mu? Kemal Öztürk: Ahbap Partisi kurulur mu?
Cem Küçük: İsrail'in cinayet şebekesi Cem Küçük: İsrail'in cinayet şebekesi
Deniz Zeyrek: İlk taşı Acun Ilıcalı atsın! Deniz Zeyrek: İlk taşı Acun Ilıcalı atsın!
SON HABERLER
Orhan Uğuroğlu: Erdoğan tahsis ediyor Bahçeli ise seyrediyor! Orhan Uğuroğlu: Erdoğan tahsis ediyor Bahçeli ise seyrediyor!
ABD ve NATO ile yaklaşan büyük fırtına ABD ve NATO ile yaklaşan büyük fırtına
Düşmanın askerleri Düşmanın askerleri
PKK'nın ölüsüne, dirisine sahip çıkansın! PKK'nın ölüsüne, dirisine sahip çıkansın!
Bir cümledir fena yakar Bir cümledir fena yakar
Kadir Şeker mi 'Kiralık katil'? Kadir Şeker mi 'Kiralık katil'?
Faiz korkusu Faiz korkusu
Ali Mahir Başarır portresi ve RTÜK'ün bize yaptığı haksızlık Ali Mahir Başarır portresi ve RTÜK'ün bize yaptığı haksızlık