Qualcomm, 5G ile mobil indirme hızında çağ atlatacak

2018 Mobil Dünya Kongresi’nde yapılan Qualcomm testlerine göre Frankfurt kentinde gezinme hızı ortalama 4G kullanıcısı için 56 Mbps’ye, 5G kullanıcısı içinse 490 Mbps’ye yükseldiği görüldü.

Qualcomm, 5G ile mobil indirme hızında çağ atlatacak

Hilal Sarı / İstanbul, 26 Şubat (DHA) – Qualcomm’un gerçekleştirdiği 5G simülasyonlarının sonuçları gelecekte mobil internetin bugünkünden çok daha yüksek bir hıza ulaşabileceğini gösteriyor. Simülasyon sonuçları mobil indirme hızının Frankfurt’ta 8 Mbps’den 100 Mbps’ye, San Francisco’da ise 10 Mbps’den 186 Mbps’ye yükseleceğini gösterdi.

ABD merkezli teknoloji yayını The Verge’de yer alan habere göre 2018 Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2018) 5G teknolojisinin gerçek dünya koşullarındaki simülasyon sonuçlarını paylaşan Qualcomm testlerine göre Frankfurt kentinde gezinme hızı ortalama 4G kullanıcısı için 56 Mbps’ye, 5G kullanıcısı içinse 490 Mbps’ye kadar yükseliyor. Gezinme için yanıt oranlarında da yedi katlık bir artış gözlemleniyor. Simülasyon sonuçlarına göre kullanıcıların yüzde 90’ı LTE’de 8 Mbps indirme hızı görürken, 5G ile bu hız 100 Mbps seviyesine çıkıyor.

San Francisco simülasyonu sonuçları ise daha da etkileyici. San Francisco’da ortalama bir 4G kullanıcısı için 71 Mbps hıza ulaştığını aktaran Qualcomm, 5G’de ise ortalama kullanıcı için 1.4 Gbps gibi bir hız kaydettiklerini duyurdu. Yanıt oranları 23 kat artarken, indirme hızı da 10 Mbps’den 186 Mbps’ye çıktı. Video kalitesi ise hem San Francisco hem de Frankfurt simülasyonlarında ciddi oranda arttı ve ortalama bir 5G kullanıcısının aldığı görüntü kalitesi 8K ve 120 FPS’ye (saniyede 120 kare) yükseldiği görüldü.

ABD’nin San Francisco ve Almanya’nın Frankfurt kentlerindeki gerçek dünya koşullarını temel alan modeller kullanılarak yapılan simülasyonlar, coğrafya, bir ağdaki farklı kullanıcı talepleri, farklı 5G ve LTE bağlantılarına sahip geniş cihaz spektrumu gibi koşullar dikkate alınarak gerçekleştirildi.

Yeni mobil aygıtlar ve altyapı yatırımı gerekecek

Tabii bu simülasyon testlerinde ulaşılan noktaya gelinmesi için henüz vakit var. Ayrıca The Verge’deki analize göre mobil aygıt üreticileri ve hücresel veri şirketleri bu ulaşılan hızları kaldırabilen aygıtlar üretmek zorunda kalacak ve 5G için gerekli altyapıyı inşa etmesi gerekecek. Fakat simülasyonlarda görülen hızların yarısına bile çıkılsa mobil cihazları kullanım şeklimizi kökten değiştirecek bir ilerleme olacak.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Engin Ardıç: Bunların derdi iktidara gelmek değil! Engin Ardıç: Bunların derdi iktidara gelmek değil!
Nedim Şener: MOSSAD'ın hedefindeki Türkiye! Nedim Şener: MOSSAD'ın hedefindeki Türkiye!
Mehmet Ocaktan: Kim ezandan bayraktan rahatsız olur ki! Mehmet Ocaktan: Kim ezandan bayraktan rahatsız olur ki!
Kemal Öztürk: Ahbap Partisi kurulur mu? Kemal Öztürk: Ahbap Partisi kurulur mu?
Cem Küçük: İsrail'in cinayet şebekesi Cem Küçük: İsrail'in cinayet şebekesi
Deniz Zeyrek: İlk taşı Acun Ilıcalı atsın! Deniz Zeyrek: İlk taşı Acun Ilıcalı atsın!
SON HABERLER
Orhan Uğuroğlu: Erdoğan tahsis ediyor Bahçeli ise seyrediyor! Orhan Uğuroğlu: Erdoğan tahsis ediyor Bahçeli ise seyrediyor!
ABD ve NATO ile yaklaşan büyük fırtına ABD ve NATO ile yaklaşan büyük fırtına
Düşmanın askerleri Düşmanın askerleri
PKK'nın ölüsüne, dirisine sahip çıkansın! PKK'nın ölüsüne, dirisine sahip çıkansın!
Bir cümledir fena yakar Bir cümledir fena yakar
Kadir Şeker mi 'Kiralık katil'? Kadir Şeker mi 'Kiralık katil'?
Faiz korkusu Faiz korkusu
Ali Mahir Başarır portresi ve RTÜK'ün bize yaptığı haksızlık Ali Mahir Başarır portresi ve RTÜK'ün bize yaptığı haksızlık