Lise Öğrencileri 100 Metre Yükseklikten Yüz Tanıyan Drone Geliştirdi

Sivas'ta lise öğrencileri tarafından geliştirilen drone, 100 metre yükseklikten yüz tanıyacak nokta Böylelikle suçluları tespit edecek olan drone takip de edebilecek.

Lise Öğrencileri 100 Metre Yükseklikten Yüz Tanıyan Drone Geliştirdi

Sivas'ta lise öğrencileri. Tasarladıkları yeni dronu 3D yazıcı ile üretti. Lise öğrencilerin tasarımı olan yeni drone, 100 metre yüksekten 100 tanıyacak ve suçluları tespit edebilecek. 4 lise öğrencisi ve Danışman öğretmenlerinden oluşan ekip 7 ay çalışma sonucu ürettikleri drona Nimbus adını verdi.

Sivaslı lise öğrencilerinin ürettiği ve anlamı Kara Bulut olan Nimbus isimli drone, Yaklaşık bir buçuk kilogram ağırlığında ve 480 mm kanat açıklığına sahip. Drone'un 9 Kilometre otonom ve 3 kilometre manuel uçuş menziline sahip olduğu bildirildi.

Eşi benzeri olmayan drone Yapay Zeka desteğine de sahip. Özel eğitilmiş olan ve öğrenciler tarafından üreten dronun 100 metre yükseklikten askeri araç ve aranan kişileri tanıyabileceği bildirildi. Suçluları tespit edebilecek olan drone Yapay Zeka modeli sayesinde ilgili birimlere rapor verebilecek. Özellikle şehir merkezleri ve kalabalık bölgelerde güvenli bir ortam sağlaması beklenen drone lise öğrencileri için büyük bir buluş oldu.

TAKSİM SALDIRISINDAN İLHAM ALDILAR

Kerem Mert Kor, Ürettikleri drone ile ilgili yaptığı açıklamada Taksim'de yaşanan büyük patlama sonucu birçok kişinin hayatını kaybetmesi üzerine böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi. Kalabalık ortamlarda suçluları tespit etmenin zor olduğunu belirten Kerem Mert Kor, “Biz de bu yüzden havadan tarayacak şekilde bu dronu geliştirdik. İçerisindeki yüz tanıma sistemi ve kamerasıyla havadan uçarak suçluları ve sabıka kaydı olan insanları kalabalık ortamlarda tespit edebiliyor. Ve kolluk kuvvetlerine kimlik bilgileriyle birlikte ihbar ediyor. Tasarımı tamamen bize ait. Dünya üzerinde herhangi bir muadili yok. Tasarımımızı yaklaşık altı yedi ay civarında bir sürede tamamladık. Yaklaşık olarak on yedi bin liralık bir maliyet oldu" dedi.

POLİSE RAPOR VEREBİLECEK

Sivaslı lise öğrencileri tarafından üretilen drone, veritabanındaki bilgilerle bir suçlunun eşleşmesi durumunda emniyet güçlerine rapor verebilecek. Sivaslı lise öğrencileri ürettikleri bu durum ile teknofest'te finallere de kaldı. Sivas'tan teknofest'e katılacak olan tek proje olan drone yaklaşık 7 aylık bir süre zarfında üretildi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
SGK DUYURDU: Emeklilere 17700 TL Ödeme Olacak! SGK DUYURDU: Emeklilere 17700 TL Ödeme Olacak!
Temmuz Ayında Maaşlara Gelen Zamlarla Ödemeler Artırıldı: Evde Bakım Maaşı 9.777 TL Oldu Temmuz Ayında Maaşlara Gelen Zamlarla Ödemeler Artırıldı: Evde Bakım Maaşı 9.777 TL Oldu
TC kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar İçin 330.000 TL ÖDEME BAŞLADI! Son Dakika Açıklandı! TC kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar İçin 330.000 TL ÖDEME BAŞLADI! Son Dakika Açıklandı!
Cebinde AKBANK kartı olan herkes için yeni duyuru var! Akbank kartınıza ödeme 100.000 TL oldu! Cebinde AKBANK kartı olan herkes için yeni duyuru var! Akbank kartınıza ödeme 100.000 TL oldu!
Emekliye müjdeli haber verildi! 15 milyon emekliye 29000 TL ödenecek! Emekliye müjdeli haber verildi! 15 milyon emekliye 29000 TL ödenecek!
Garanti Bankası Duyurdu: 100.000 TL'ye Kadar 10 gün içinde BORÇ KAPATMA KREDİSİ verilecek! Garanti Bankası Duyurdu: 100.000 TL'ye Kadar 10 gün içinde BORÇ KAPATMA KREDİSİ verilecek!
SON HABERLER
Bekir Bozdağlı İddianameyi Sansürlediler Bekir Bozdağlı İddianameyi Sansürlediler
Akbank duyurdu: Akbank işlem yapacak olan EMEKLİ ve ÇALIŞANLARA 30.000 TL ödeyecek Akbank duyurdu: Akbank işlem yapacak olan EMEKLİ ve ÇALIŞANLARA 30.000 TL ödeyecek
Yarın önemli gün Yarın önemli gün
Evleneceklerin gözü ‘paslanmaz’ kavgasında Evleneceklerin gözü ‘paslanmaz’ kavgasında
27. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Murathan Mungan’ın 27. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Murathan Mungan’ın
Başkan Ahmet Özer, 100 günü anlatıyor: ‘Esencılıs’ değil Esenyurt Başkan Ahmet Özer, 100 günü anlatıyor: ‘Esencılıs’ değil Esenyurt
Bir olay bir insana bu kadar mı yarar Bir olay bir insana bu kadar mı yarar
Trump suikastında Gizli Servis parmağı var mı Trump suikastında Gizli Servis parmağı var mı