Çalınan Facebook hesapları dark web üzerinden satışa çıktı

25 Eylül 2018’de uğradığı saldırı sonucu 50 milyona yakın kullanıcının çalınan Facebook hesapları illegal veriler ve ürünlerin bulunduğu dark web üzerinden tanesi 3-12 ABD doları fiyatı arasında satışa sunuldu. Hesaplar dijital para birimi bitcoin ve bitcoin cash ile satılıyor.

Çalınan Facebook hesapları dark web üzerinden satışa çıktı

Çalınan Facebook hesaplarının dark web üzerinden satışa sunulduğu belirtildi.
Facebook 25 Eylül 2018’de büyük bir saldırıya uğramış ve 50 milyona yakın kullanıcının hesapları çalınmıştı. Çalınan hesapların illegal veriler ve ürünlerin bulunduğu dark web üzerinden tanesi 3-12 ABD doları fiyatı arasında satışa sunulduğu belirtildi. Hesaplar dijital para birimi bitcoin ve bitcoin cash ile satılıyor. Çalınan verilerin ise yaklaşık toplam değerinin ise 150-600 milyon dolar olabileceği ifade ediliyor.
Çalınan hesapların değerinin yüksek olmasının sebebi ise, kullanıcıların her turlu fotoğraf, yazışma, Messenger görüşmeleri ve Fecebook ile bağlantılı yaptığı diğer işlemlere ait hesap bilgilerinin bir arada sunulması.
Uzmanlar çalınan bilgilerin kişisel olduğu ve bu bilgilerin suçlular tarafından sahte hesaplar yaratılması veya Facebook kullanıcılarına şantaj için kullanabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Ayrıca verinin yüksek rakamlardan alıcı bulmasının diğer siber suçluları bu alana çekeceği ve önümüzdeki günlerde benzer saldırıların artabileceği konusunda endişe ediliyor.
Büyük legal ticaret siteleri gibi ürün sağlayıcının güvenliğini dark web’de ölçen Dream Market’e göre çalınan hesapların sunulduğu kaynak oldukça güven verici.
Facebook, yapılan saldırının kimler tarafından yapıldığını ve merkezinin henüz belirlenemediğini açıklarken hesapların dark web üzerinden satışa sunulması ile ilgili bir bilgi vermedi. Facebook’un Başkan Yardımcısı Guy Rosen yaptığı açıklamada, “Detayları anlamak için çok çalışıyoruz, daha fazla bilgi sahibi olduğumuzda bunu duyuracağız” dedi.
Avrupa Birliği genel veri koruma kanunlarına göre Facebook eğer kullanıcılarını korumak için yeterince çaba göstermemişse tüm dünyadaki yıllık gelirinin yüzde dördü kadar cezaya çarptırılabilir. Bu rakam yaklaşık 1,6 milyar dolara tekabül ediyor.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Millet can derdinde Fatih Portakal! Millet can derdinde Fatih Portakal!
SON HABERLER
Efsane diziler dönüyor... Efsane diziler dönüyor...
Evde Sıkılmamak İçin Evde Sıkılmamak İçin
Karantina günlükleri-2 Karantina günlükleri-2
Bakan Koca: Hasta sayıları daha artacak ama... Bakan Koca: Hasta sayıları daha artacak ama...
Çıkma dışarı be kardeşim çıkma artık... Çıkma dışarı be kardeşim çıkma artık...
Pazar kahvesi Pazar kahvesi
Evliliklerin büyük sınavı Evliliklerin büyük sınavı
Ölüm orucunu kutsamak cinayete ortak olmaktır Ölüm orucunu kutsamak cinayete ortak olmaktır