29.04.2017

Türkiye Değişim Sancıları Yaşıyor
Bu yazıyı Twitleyin Bu yazıyı Twitleyin Bu yazıyı Twitleyin

Türkiye yeni bir döneme girmek üzere ve her yeni doğum gibi bu da sancılı geçiyor. Ülke idaresinin tıkandığı, kuvvetler ayrılığının çorbaya döndüğü, parlamenter sistemin yasa üreten bir sistemden yalnız yasa tekliflerini onaylayan bir sisteme dönüştüğü bir dönem yaşadık.

Bunu aşmak için sivil bir yeni anayasa gerekliydi ama bu bir türlü olmadı ve biz de bunu arka kapıdan gerçekleştirmeye çalıştık. Bu değişim cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi ile başladı. Ondan sonrası ise doğaçlama ile gelişti ve bugün AK Parti’nin hazırladığı ve MHP’nin rötuşladığı cumhurbaşkanlığı sistemini getiren Anayasa değişikliği ortaya çıktı. Bu çok ideal bir durum değil, yepyeni bir anayasa gerekirdi ama olmayınca ikinci en iyi formülüne başvuruldu.

Halk bu değişikliğe, onayını daha 15 Temmuz gecesi sokaklara dökülüp kanlı bir darbeyi bastırarak verdi. Halk Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde değişim istiyor ve liderine bu konuda güveniyor. CHP de bunu gördü ve akıntıya karşı kürek çekilemeyeceğini anladı ve CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hem Külliye’deki liderler toplantısına katıldı hem de Yenikapı mitinginde boy gösterdi. Ama sonra yine o meşhur CHP’nin “istemezük” refleksleri ortaya çıktı ve bir yanda mahalle baskısı bir yanda da birilerinin uyarısı gibi ortaya çıkan suikast girişimi Kılıçdaroğlu’nun aklını çeldi ve o da eski olumsuz tavırlarına döndü… Aynı şey Barolar Birliği için de geçerli…

Anayasa değişikliği komisyondan geçerek pazartesinden itibaren TBMM genel kurulunda görüşülmeye başladı. CHP ve Barolar Meclis iradesini baskıya almak için darbeciler gibi zor yoluyla yandaşlarını TBMM kapısına yığıp bir avuç insanla olay çıkarmaya kalktılar ama başarısız oldular.

Yazının devamı için tıklayın >>


TÜMÜ ÇOK OKUNAN YAZARLAR