26.04.2017

CHP ‘bir ölü, bir diri’ görüntüsü veriyor; Schrödinger’in kedisi gibi..
Bu yazıyı Twitleyin Bu yazıyı Twitleyin Bu yazıyı Twitleyin

Schrödinger’in kedisi’ni bilir misiniz?

Ben bilmezdim, nice sonra öğrendim.

- Reklam -


İçinde kedi olan kapalı bir kutu.. kediyle birlikte cam mahfazada zehir ve çarptığında mahfazayı kırıp zehiri kutu içerisine salacak bir atom parçacığı.. şu anda o kedi ölü müdür, yoksa hâlâ canlı mı?

Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger’in kuantum fiziği tartışmalarında, Einstein, Podolsky ve Rosen’e katkı olsun diye, kendi deneylerinin sonucunu 1935’te yayımlamıştı.

Ona göre, bir anlık da olsa, kedi hem hayattaydı o kutu içerisinde, hem de ölü.

“Schrödinger’in kedisi” ile beni tanıştıran, bir üçlü olarak planladığı romanlara onu genel başlık olarak seçmiş Alev Alatlı oldu. Şimdilerde ‘dystopia’ adı verilen ‘tersten bir ütopya’ anlatılır ilk romanda (1999): Son zamanlarda ‘üst akıl’ olarak siyasi gündeme girmiş kavram, Alatlı’nın dilinde, ‘Yüce Pir’ adını taşımaktadır. Yüce Pir dünyaya ‘post-modern bir faşizm’ getirmeye çabalarken, karşısına, ‘Schrödinger’in kedisi’ ile ifade edilen ‘gerçeklik’ engel olarak çıkmaktadır.

CHP’nin tavrını gözlerken…

Referandum sonrasında.. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) odaklı tartışmaları.. kendisini ‘Hayır’ oylarının temsilcisi olarak gören CHP’nin yaptığı/yapmadığı müdahalelere bakarak gözlemlediğimde.. bir an hem canlı hem de cansız farz edilen ‘Schrödinger’in kedisi’ deneyimi aklıma geldi.

“Hem hayatta, hem ölü olunabilir mi?” sorusunu konuyu ilk öğrendiğimden bu yana zihninde bir sorun olarak taşıyan ben.. cevabı CHP’nin tavrından aldım: Onun bir an canlı, bir an ölü olduğu izlenimi veren görüntüsünden…

Ülkemizin siyasi tarihi açısından etkisini uzun yıllar boyu hissettirecek bir anayasa değişikliğini Pazar günü sandık başına giderek gerçekleştirdik. Genellikle tezi savunan ve teze karşı çıkan iki taraf olur referandumlarda ve sonunda taraflardan biri üzülürken diğeri sevinir.

Pazar günkü referandum iki tarafı da sevindirmedi.

‘Evet’ cephesi oylarının yüzde 55 veya daha üzeri olmasını bekliyordu; yüzde 51.4’lük sonuç doğal olarak o cephede hayal kırıklığına sebep oldu.

‘Hayır’ cephesi de, ‘Evetçiler’ kadar olmasa bile, sandığın kendilerini önde göstereceğini bekliyor olmalılar ki.. onlar da sonucu beğenmedi.

YSK’nın bizler henüz oylarımızı kullanırken verdiği bir karar ise ortamı bulandırdı. Yasada ve yönetmenlikte “Yapılamaz” denilen bir konuda, YSK, “Olabilir” yanlış kararını verebildi.

Yazının devamı için tıklayın >>


TÜMÜ ÇOK OKUNAN YAZARLAR